Rekrutacja specjalistów IT, branża IT, agencja rekrutacyjna

eREKRUTER IT

biuro@erekruterit.pl

+48 601 674 003

27 czerwca 2023

Jaki język programowania warto wybrać

Naprowadzimy Cię jaki język programowania warto wybrać

<< nasze obserwacje >>

 

Działamy od ponad 8 lat w rekrutacjach branży IT, rynek nie zmienił się aż tak mocno, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na języki programowania.

 

Na pierwszym miejscu od zawsze figurowały języki programowania: Java, Python, JavaScript, C# i PHP (pamiętaj, że to nasze obserwacje).

 

Warto zastanowić się nad swoimi zainteresowaniami i celami zawodowymi, aby wybrać odpowiednią technologię. Z każdym językiem programowania powinno zapoznać się z jego charakterystyką i obszarami zastosowań.

Zacznij od zdobycia podstawowej teoretycznej wiedzy na temat każdego wybranego przez Ciebie języka. Na rynku jest ogrom dostępnych książek, artykułów, filmów instruktażowych, a wszystko dostępne jest w internecie.

Uwaga, najbardziej zawsze będzie kluczowa praktyka, bez podstaw nie przejdziemy na wyższy lvl.

 

Darmowy dostęp do nauki programowania jest w sieci!

Materiałów jest więcej niż możesz to sobie wyobrazić, każdy znajdzie coś dla siebie. Powinniśmy zacząć zdobywać jakościowe treści, z których będziemy się uczyć. Muszą to być w miarę świeże materiały, ponieważ w naszym świecie IT wszystko szybko się zmienia. Szkoda czasu na przestarzałe rozwiązania. Musisz wiedzieć, że samo oglądanie czy czytanie tekstów nie wystarczy, jeśli nie zaczniesz kodować, nigdy się tego nie nauczysz.

 

Uwierz nam, kiedyś było trudniej!

Firmy stawiały na osoby po skończonych studiach wyższych związanych z informatyką, ciężko było przejść rekrutację w firmie bez tej ważnej kwestii, szczęściem było zaproszenie na rozmowę bez skończonych studiów. W tych czasach coraz częściej zauważamy, że sam dyplom nie wystarczy, nawet nie jest to najmocniejszy atut! Studia to w znacznym stopniu sama teoria, a tutaj nie o to chodzi. Oczywiście bardzo dobrze, jeśli masz ukończone studia informatyczne, dalej jest to w cenie, jednak liczy się dobra praktyka, dokument potwierdzający nawet bezpłatny staż lub praktyki w firmie.

 

Rynek potrzebuje więcej ludzi w IT

Obecnie jest ogromne zapotrzebowanie na specjalistów IT, łatwiej znaleźć pracę po ukończonym kursie. Musisz pokazać, że to lubisz, znasz podstawy i rozumiesz jak pisać kod źródłowy, który musi być napisany w jednym z języków programowania, dzięki temu łatwiej przejść kolejny proces rekrutacji. Czy to będzie Java, Python, JavaScript, C# czy PHP lub inna technologia to do Ciebie należy decyzja.

 

Potrzebujesz tylko dostępu do internetu, ogromnej chęci do zdobywania wiedzy, a w niedalekiej przyszłości będziesz mógł przebierać w ofertach pracy.

 

Ćwicz w każdej wolnej chwili, pisz kod, zapisuj go i próbuj sam rozwiązywać błędy, twórz nowe aplikacje i pokazuj je na social mediach.

 

Czytaj dalej, może to napędzi Cię do działania…:-)

 

Od juniora do seniora?

Podajemy przykład kandydata, który zwrócił się do nas z prośbą o pomoc w znalezieniu pierwszej pracy. Krzysztof, był samoukiem, korzystał z darmowych materiałów do nauki programowania. Miał na swoim koncie kilka małych prywatnych projektów. Skupiał się głównie na językach programowania Java i JavaScript, zaczął też interesować się Python i C#.

 

Poleciliśmy jego osobę do zespołu, z którym współpracujemy od kilku lat. Krzysztof nie miał dużych oczekiwań, wręcz najniższe z możliwych, aby tylko zdobyć komercyjne doświadczenie.

 

Wystarczyło pokazać zespołowi jego projekty, nie byli do końca pewni, że są to jego projekty, ale bardzo chcieli się z nim spotkać. Mieliśmy tę przyjemność uczestniczenia na spotkaniu technicznym z kandydatem, zespół podszedł do rozmowy bardzo neutralnie, zadając podstawowe pytania dotyczące programowania, przechodząc do pytań coraz bardziej wymagających.

Pod koniec spotkania, wiedzieliśmy, że poszło całkiem dobrze. Team Leader był pod ogromnym wrażeniem wiedzy kandydata i nie dowierzał, że nie ma żadnego komercyjnego doświadczenia, ani skończonych studiów ukierunkowanych na programowanie. Kandydat otrzymał bardzo korzystną ofertę z proponowanym wynagrodzeniem na wyższym poziomie niż oczekiwał. W przeciągu pół roku z juniora wskoczył na mid, a po dwóch latach został seniorem, obecnie przeprowadza rozmowy techniczne w firmie i daje szansę osobom, które nie mają komercyjnego doświadczenia :)

 

Kilka słów od Pana Krzysztofa:

„ Osobom, które szukają swojej pierwszej pracy, nie poddawajcie się, zawsze warto jest próbować. Rzeczywistość jest taka, że nauka to potęgi klucz! Wracałem po 10 godzinach z pracy, siadałem do komputera, robiłem swoje, pisałem, uczyłem się, kodowałem. Ogromnym najważniejszym atutem jest chęć rozwijania się i nierobienia czegoś na silę z myślą o najwyższych  zarobkach kosztem wypalenia. Przyznam, że ani razu nie pomyślałem o kwestiach finansowych, wręcz przeciwnie mocno wkręciłem się w programowanie i dalej tak jest, chce więcej i więcej. Wiem z własnego doświadczenia, że początki są trudne, ale jak już znajdziecie swoje miejsce, nie będziecie chcieli szukać nowego.”

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł przypadł Ci do gustu :-)

 

Pozdrawiamy,

Zespół eREKRUTER IT

Ostatnie wpisy

Kontakt

Magdalena Moczulska 


Rekrutujemy z pasją :-)

Chętnie wspomożemy twoje działania w znalezieniu pierwszej pracy w IT. Dla wielu osób kojarzy się z czymś trudnym i odległym. Po prostu napisz, przekażę kilka trików, które pomogą Ci znaleźć to czego szukasz. 

Numer w rejestrze agencji zatrudnienia 23453

Rekrutacja IT